Volunteer-America

Erken kayit avantajlari icin son başvuru  15 Nisan!!

** Basvuru icin gerekli belgeleri ogrenmek icin tiklayiniz.

Öğrenci iseniz ve yoğun bir eğitim yılı geçirdiğinizi düşünüyorsanız,iyi bir yurtdışı tatilini hak ettiğinizi kabul ediyorsanız; ancak bunun için yeterince paranız yoksa Uluslararası Gençlik Kampları’nın yanı sıra ABD’deki çalışarak tatil olanaklarını da düşünebilirsiniz. Volunteer USA programi ile Amerikada gönüllü olarak bir aileye yardım edebilir, bir çiftlikte çalışabilir ya da bir hostelde yardımcı olabilirsiniz.Volunteer USA programında ortalama 20 saat aileye yardım edersiniz ve bunun karşılığında onlarda size ücretsiz konaklama ve yemek sağlarlar.

Volunteer USA programı, adaylardan ABD’deki işe yerleştirme süreci 390 dolar tutarında bir masraf almaktadır. Bunun dışındaki tüm giderler yani İstanbul’dan itibaren çalışacağınız iş alanına kadar olan yere kadar olan bütün harcamalar, gidiş-dönüş uçak biletleri, transferler ve konaklamalar adaylar tarafından karşılanmaktadır. Çalışma alanları, işe alınan kişilerin özelliklerine bağlı olarak çok çeşitlidir: Aile yanı Au Pair’lik, bir gençlik kampında liderlik, çocuk kampında animatörlük, bir gençlik dinlenme kampında mutfak sorumluluğu gibi yüzlerce iş kolu vardır. Size bulunan işler yorucu ve ağır bedensel işler değildir, bunlar kolay işlerde olabilir zor işlerde olabilir fakat çalışma saatiniz min 14 maks 32 saat olucaktır ve unutmayın aynı işyerinde tüm dünya’dan sizin gibi çalışarak tatil yapmak üzere gelen onlarca genç insan ile birlikte çalışacaksınız.

Konaklamalar ve yemekler kalacağınız yer tarafından karşılanacaktır. Ayrıca Bazı aileler ve işletmeler haftada 15-40 dolar arası cep harçlığı alacaksınız. Kalışınız boyunca bir çok etkinlikten de (yüzme, spor, gezi vb) ücretsiz olarak yararlanacaksınız.

Çalışma süresi en az 1 hafta en fazla 12 hafta ile sınırlanmıştır.

Başvuru için 18–37 yaşları arasında ve en az lise mezunu olmak, çok iyi düzeyde İngilizce bilmek, sabıkalı olmamak, Interrailamerica temsilcilikleri tarafından doğrudan işle eşleştirilmiş olması gerekmektedir. Başvuranların aynı zamanda aşağıda belirtilmiş çeşitli iş kollarında da deneyimli olmaları da beklenmektedir.

Ayrıca adayların, her yıl en geç Haziran ayı sonuna kadar ABD’ye gidebilecek durumda olması gerekmektedir. Haziran’dan sonra ABD’ye gidebilecek durumda olanların başvuruları, işe yerleştirme işlemleri tamamlanmış olduğundan, değerlendirme dışı bırakılmaktadır.

Başvuracak adaylarda aranılan iş tecrübeleri ve çalışma kolları aşağıda belirtilmiştir:

(A) Danışmanlık, Uzmanlık ve Eğitmenlik ile ilgili iş Kolları

Bu iş kolları için adayların aşağıda açıklanan dallardan en az üçünde yeterli tecrübeye sahip olmaları beklenir:

1. Sportif faaliyetler Golf, Basketbol, Judo, Karate, Tenis, Binicilik, Atıcılık, Futbol, Dağ yürüyüşü, Voleybol, Jimnastik, Bisiklet, Vücut Geliştirme, Yer Hokeyi, Aerobik, Tramplen Atlama, Su Kayağı, Yelken, Kano, Dalgıçlık, Yüzme ve Cankurtaranlık, Rüzgar Sörfü.

2. Bilim, Elektronik, Radyoculuk, Astronomi, Bilgisayar, Radyo Sunuculuğu, DJ’lik.

3. Görsel Sanatlar ve El Sanatları Ağaç işleri, Metal işleri, Seramik Sanatlar, Deri Giyimi, Kuyumculuk, Terzilik, Model Yapımı, İpek İşçiliği, Berberlik, Boyacılık, Elektrik-Su tesisatçılığı, Fotoğrafçılık, Kameramanlık vb.

4. İzcilik ve Dağcılık, açık alan aktiviteleri, aşçılık, geceleme uzmanlığı, animatörlük, kano, ağaçlandırma, botanik, hayvan bakımı ve veterinerlik.

5. Kişisel Yetenekler ve Müzik Animasyonluk, spikerlik, illüzyon ve sihir, sirk, dans, gösteri, piyano, gitar, diğer enstrümanlar

6. Hizmet Sektörü Mutfak hizmetleri, bulaşıkçılık, garsonluk, temizlikçilik, şoförlük, güvenlik görevlisi, sekreter ve ofis hizmetleri, telefon operatörü, boya ve badana ustalığı, bahçıvanlık vb.

(B) Au Pair Aktiviteleri – Kısa Dönem Bu aktivitelerde yer almak isteyen adayların çocuk bakımı konusunda deneyimli ve referans sahibi olmaları gerekir.

Özel Tercihler

Yukarıda sayılan iş kollarına ek olarak, bu programlara katılmak isteyen adayların bazı alanlarda deneyimli olmaları tercih edilmektedir. Her adayın sahip olmasının şart koşulmadığı ancak tercih nedeni olan özellikler şunlardır: Gönüllü İzci olanlar, daha önce benzer bir gençlik kampına katılmış olanlar, çocuklarla deneyimli olanlar, tıbbi eğitim (sağlıkçı, tabip, hemşire, diş doktoru, sağlık teknisyenleri vb) veya özel tıbbi kurs (ilk yardım kursu vb) almış olanlar öncelikli olarak tercih edilmektedir.